Üniversiteye Kayıt

Son Güncelleme Tarihi :


Soru-17.1) Üniversitenize kayıt hakkı kazandım, kaydımı nasıl yaptırabilirim?
Cevap: ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, belirlenen tarihler arasında e-Devlet üzerinden veya Üniversitemize şahsen başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Soru-17.2) Kayıt için istenen belgeler nelerdir?
Cevap: E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrencilerden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Üniversitemize şahsen başvurarak kayıt yaptırmak isteyen adaylardan ise sadece ‘Lise diploması’ istenmektedir.

Soru-17.3) E-Devlet üzerinden kaydımı yaptım, ayrıca Üniversiteye müracaat etmem gerekir mi?
Cevap: Hayır, E-Devlet üzerinden kaydını yapan öğrencilerin ayrıca Üniversiteye müracaat etmelerine gerek yoktur.

Soru-17.4) E-Devlet üzerinden kaydımın yapıldığından nasıl emin olabilirim?
Cevap: E-Devlet üzerinden kaydını yapan öğrencilere sistem barkodlu e-kayıt belgesi vermektedir. Bu belgeyi alan öğrencilerin ders kaydı tamamlanmıştır, endişe etmelerine gerek yoktur.

Soru-17.5) Kayıt için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?
Cevap: Birinci öğretim programlarını kazanan öğrenciler, başka yerde kayıtları yok ise (önlisans, açıköğretim programları) herhangi bir ücret ödemezler, ikinci öğretim programlarını kazanan öğrenciler ise belirlenen ücreti öderler. Konuya ilişkin detaylara https://www.erzurum.edu.tr/menu/harc-ucretleri1/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Soru-17.6) Üniversiteye kaydımı tamamladım, bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
Cevap: Ders muafiyeti, öğrenci kimlik kartı ve e-posta adresi ile ders kayıtları başlıkları altında yer alan bilgileri okuyarak o bilgiler doğrultusunda hareket ediniz.